HSM Pure 830 Strip-Cut Shredder – Strip Cut – 49 Per Pass – for shredding Paper, Staples, Paper Clip, CD – 0.13″ Shred Size – P-2 – 19.50 ft/min – 39.60 gal Wastebin Capacity – 2.09 kW – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year parts, LifeTime</p> |
| Motor Power | 2087.96 W |
| Shred Speed | 19.50 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 44 Per Pass |
| Shredding Item | CD |
| Security Level | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Recommended Number Of Users | 2001-06-11T05:00:00.000Z |
| Wastebin Capacity | 39.60 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 37.5" |
| Width | 22.7" |
| Depth | 21.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HSM |
| Features | Comprehensive Safety System |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 830 |
| Product Name | Pure 830 Mobile Strip-cut Shredder |
| Power Consumption | 2100 W |
| Product Line | Pure |
| Input Voltage | 115 V |
| Manufacturer Part Number | HSM2380121 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for your entire department, this powerful, mobile strip-cut shredder delivers quiet, continuous operation and excellent cutting performance from its sturdy cutting unit. It shreds up to 44 sheets into 1/8" strips for a P-2 security level and conveniently drops them into 39.6 gallon bin. Induction-hardened, solid steel cutting rollers can easily cope with staples and paper clips. The Pure 830 also shreds CDs/DVDs. Paper feed with overload protection reduces paper jams. Pressure-sensitive safety element ensures high levels of user safety. An integrated light barrier automatically starts the device when paper is introduced into the feed and automatically stops it after shredding is complete. Shredder offers a 12.99" throat width and a noise level of 55 decibels.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035784552.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.125" |
| Shred Type | Strip Cut |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | Warranty: 2 Year Parts, LifeTime |
| Weight (Approximate) | 148 lb |















