HSM Classic 411.2 HS L6 Cross-Cut Shredder – Cross Cut – shreds up to 16 sheets – 39 gal. Waste Capacity
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>3 Year: Parts and Labor<br />Lifetime Warranty: Solid Steel Cutting Roller </p> |
| Motor Power | 1938.82 W |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item | Paper |
| Security Level | P-7/F-3 |
| Wastebin Capacity | 39 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 40.2" |
| Width | 26.4" |
| Depth | 19.2" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HSM |
| Features | Anti Jamming |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 411.2 |
| Product Name | Classic 411.2 High Security |
| Power Consumption | 2100 W |
| Product Line | Classic |
| Throat Width | 15.80" |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Manufacturer Part Number | HSM1564173O |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Shredder with an external oiler is specially developed to satisfy the needs of government agencies and those who need the highest security precautions. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. The powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Automatic return eliminates paper jams and ensures a smooth operation. Integrated light barrier automatically starts the device when paper is introduced into the feed and automatically stops it after shredding is complete. Smooth-rolling casters allow you to easily transport this shredder from room to room. After opening the door, the removable, reusable collecting bag can be easily removed and emptied.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013264563.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Classic 411.2 High Security</li> <li>Waste Bag</li> </ul> |
| Shred Size | 0.031" x 0.188" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |
| Additional Information | Current: 15 A<br />Cutting capacity per run in sheets: 14 – 16<br />Security level DIN 32757-1: 6 |
| Weight (Approximate) | 200.60 lb |













