HSM Classic 390.3 – 1/32″ x 3/16″ + External Autom. Oiler – Continuous Shredder – Particle Cut – 7 Per Pass – for shredding Paper, Staples, Paper Clip – 0.031″ x 0.188″ Shred Size – P-7/F-3 – 15.75″ Throat – 39.10 gal Wastebin Capacity – Light Gray
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Security Level | P-7/F-3 |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Recommended Number Of Users | 2001-05-08T05:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 39.10 gal |
| Product Color | Light Gray |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 23.4" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Caster |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 390.3 |
| Product Name | Classic 390.3 – 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler |
| Power Consumption | 1400 W |
| Product Line | Classic |
| Throat Width | 15.75" |
| Application/Usage | Office |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1660143O |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Powerful document shredder offers the highest-security cross-cut and 39 gallons of collection volume. Securio 390.3 L6 High-security Cross-Cut Shredder also meets DOD and NSA/CSS 02-01 mandatory security requirements. High-quality materials deliver safety and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Powerful motor allows continuous operation. Automatic return eliminates paper jams. Safety element prevents unintentional entry. Enjoy convenient, effortless removal and emptying of the collection bag. Mobile shredder also includes a light barrier for automatic start/stop and an external oiler. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.031" x 0.188" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Weight (Approximate) | 125.66 lb |











