HPE Sourcing 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 DDR4-2400 CAS-17-17-17 Registered Memory Kit
Login to View Prices
HPE Sourcing 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 DDR4-2400 CAS-17-17-17 Registered Memory Kit – For Server – 16 GB (1 x 16GB) DDR4 SDRAM – 2400 MHz – CL17 – 1.20 V – Registered – 288-pin – DIMM
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed with registered signal and CL17 latency for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer’s performance
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin pins for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin pins and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 in |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Manufacturer Website Addres | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Thickness | 750 mil |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Compatibility | HPE ProLiant Gen9 Servers |
| Length | 7.8" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Registered |
| Device Supported | Server |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Product Type | RAM Module |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 9999999999999 |
| MPN | 836220-B21 |
| Brand | HPE Sourcing |












Reviews
There are no reviews yet.