Hp Laserjet Pro M227fdn Laser Multifunction Printer – Monochrome
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M227fdn Laser Multifunction Printer – Monochrome – Copier/Fax/Printer/Scanner – 30 ppm Mono Print – 1200 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 30000 Pages Monthly – 250 sheets Input – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Monochrome Fax – Fast Ethernet – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited warranty</p> |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Monochrome |
| Wireless LAN | No |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 250 to 2500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 15.9" |
| Depth | 16" |
| Media Type | Postcard |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Product Series | M227 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M227fdn |
| Product Name | LaserJet Pro MFP M227fdn Printer |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder – 35 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | G3Q79A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Print, scan, copy and fax with a compact multifunction laser printer that fits into tight work spaces. LaserJet Pro MFP M227fdn Printer sets a faster pace for your business. It prints two-sided documents, scans, copies, faxes and manage to help maximize efficiency. It produces 30 black/white pages per minute with the first page out in 6.4 seconds. Scan up to legal-size documents in the automatic document feeder. The two-line LCD is simple to read and operate so you can easily manage tasks directly at the printer. Print from iPhone and iPad with AirPrint, which automatically scales jobs to the correct paper size. Send jobs from your smartphone, tablet, or PC to any company printer, using Google Cloud Print 2.0. HP ePrint also lets you print with the ease of sending an email, right from a smartphone, tablet or notebook. Printer also features an 8-1/2" x 11-7/10" flatbed scanner, 800 MHz processor speed, 256MB memory, 250-sheet input tray and 10-sheet priority tray.</p> |
| Media Size | 2.99" x 5" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>LaserJet Pro MFP M227fdn Printer</li> <li>HP Black LaserJet Toner Cartridge ~1600 pages</li> <li>HP LaserJet Imaging Drum ~23, 000 pages</li> <li>Power cord</li> <li>Getting started guide</li> <li>Set up poster</li> <li>Support flyer</li> <li>Printer documentation and software on CD-ROM</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 20.7 lb |


















