Hp Laserjet Pro M182nw Wireless Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M182nw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Printer/Scanner – 17 ppm Mono/17 ppm Color Print – 600 x 600 dpi Print – Manual Duplex Print – Up to 30000 Pages Monthly – 150 sheets Input – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Fast Ethernet – Wireless LAN – Wi-Fi Direct, Apple AirPrint, HP ePrint, Mopria, Google Cloud Print – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited warranty</p> |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 17 |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 1500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 15" |
| Media Type | Card Stock |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M182nw |
| Product Name | Color LaserJet Pro MFP M182nw Laser Printer |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Manual |
| Media Handling | 1 x Output Tray – 100 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 7KW55A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multifunction laser printer is made for individuals or small work teams who need reliable performance in a compact, easy-to-use desktop device. Save time with Smart Tasks in the HP Smart app by creating customizable shortcuts. Scan to the cloud, email and more in just a tap. Mobile print app also automates scanning tasks and lets you organize documents 50 percent faster. Get high-quality color and peak printing performance with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence (sold separately). Easy-to-use, two-line LCD makes printing, copying and scanning quick and easy. Auto-on/auto-off technology minimizes power consumption for cost-efficient performance. Security essentials help maintain privacy and control, including basic encryption and password protection. Dual-band Wi-Fi provides faster, more reliable connections for consistent operation. Color printer also includes 256MB DDR memory, 150-sheet input tray, 100-sheet output bin and more.</p> |
| Media Size | A5R – 8.27" x 5.83" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Color LaserJet Pro MFP M182nw</li> <li>LaserJet Black Introductory Toner Cartridge (~800 Page Yield)</li> <li>LaserJet Cyan Introductory Toner Cartridge</li> <li>LaserJet Magenta Introductory Toner Cartridge</li> <li>LaserJet Yellow Introductory Toner Cartridge (~700 Color Composite C/Y/M page yield) Installation Guide</li> <li>Power Cord</li> <li>1 x USB Cable</li> <li>Introductory Cartridges Included, ~800 Page Yield Black and ~700 Page Yield Color Composite (C/Y/M).</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 34.6 lb |
Hp Laserjet Pro M182nw Wireless Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M182nw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Printer/Scanner – 17 ppm Mono/17 ppm Color Print – 600 x 600 dpi Print – Manual Duplex Print – Up to 30000 Pages Monthly – 150 sheets Input – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Fast Ethernet – Wireless LAN – Wi-Fi Direct, Apple AirPrint, HP ePrint, Mopria, Google Cloud Print – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited warranty</p> |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 17 |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 1500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 15" |
| Media Type | Card Stock |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M182nw |
| Product Name | Color LaserJet Pro MFP M182nw Laser Printer |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Manual |
| Media Handling | 1 x Output Tray – 100 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 7KW55A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multifunction laser printer is made for individuals or small work teams who need reliable performance in a compact, easy-to-use desktop device. Save time with Smart Tasks in the HP Smart app by creating customizable shortcuts. Scan to the cloud, email and more in just a tap. Mobile print app also automates scanning tasks and lets you organize documents 50 percent faster. Get high-quality color and peak printing performance with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence (sold separately). Easy-to-use, two-line LCD makes printing, copying and scanning quick and easy. Auto-on/auto-off technology minimizes power consumption for cost-efficient performance. Security essentials help maintain privacy and control, including basic encryption and password protection. Dual-band Wi-Fi provides faster, more reliable connections for consistent operation. Color printer also includes 256MB DDR memory, 150-sheet input tray, 100-sheet output bin and more.</p> |
| Media Size | A5R – 8.27" x 5.83" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Color LaserJet Pro MFP M182nw</li> <li>LaserJet Black Introductory Toner Cartridge (~800 Page Yield)</li> <li>LaserJet Cyan Introductory Toner Cartridge</li> <li>LaserJet Magenta Introductory Toner Cartridge</li> <li>LaserJet Yellow Introductory Toner Cartridge (~700 Color Composite C/Y/M page yield) Installation Guide</li> <li>Power Cord</li> <li>1 x USB Cable</li> <li>Introductory Cartridges Included, ~800 Page Yield Black and ~700 Page Yield Color Composite (C/Y/M).</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 34.6 lb |















