Hp Laserjet Enterprise M555 M555dn Desktop Laser Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Enterprise M555 M555dn Desktop Laser Printer – Color – 40 ppm Mono / 40 ppm Color – 1200 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – 650 Sheets Input – Ethernet – 80000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Gigabit Ethernet – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>next-business day, onsite warranty. Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. Go to http://www.hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region.</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 38 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 38 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 40 |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 2000 to 10000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15" |
| Width | 18" |
| Depth | 18.9" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Product Series | M555 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M555dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise M555dn |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Screen Size | 4.30" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Manufacturer Part Number | 7ZU78A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Color LaserJet Enterprise M555 Printer can help reduce printing and copying costs. This color laser printer uses dynamic security that may be updated periodically by firmware updates to optimize your investment for years to come. The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised for secure printing. Printer is Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. You can print directly from the 4.3" color display. Printer produces up to 40 pages with up to 600 x 600 dpi. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings to help save paper right out of the box. Printer also includes 1GB memory, 1.2 GHz processor, 100-sheet tray and 550-sheet input tray.</p> |
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Media Size | A6 – 4.10" x 5.80" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 1 GB |
| Number Of Users | 15 |
| Weight (Approximate) | 60.6 lb |












