Hp Laserjet 2604sdw Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – White
Login to View Prices
HP LaserJet 2604sdw Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – White – Copier/Printer/Scanner – 23 ppm Mono Print – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 25000 Pages Monthly – Color Flatbed Scanner – 600 dpi Optical Scan – Fast Ethernet Ethernet – Wireless LAN – HP Smart App, Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 250 to 2500 |
| Product Color | White |
| Supported Network Protocols | BOOTP |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 13.6" |
| Media Type | Light Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Operating System Supported | <p>Windows 11, Windows 10, Windows 7, macOS 10.15 Catalina, macOS 11 Big Sur, macOS 12 Monterey, Linux</p> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 2604sdw |
| Product Name | LaserJet Tank 2604sdw Wireless Printer |
| Processor Speed | 500 MHz |
| Product Line | LaserJet |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Input Tray 250 Sheet Capacity |
| First Print Speed | 7.9 Second |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | 381V1A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LaserJet Tank MFP Printer prints, scans and copies to meet all your office needs. Printer features a high-quality tank to produce up to 5, 000 monochrome pages. Experience less refill time with high-yield, HP 153A or 153X Black LaserJet Tank Toner Reload Kit (none included). Speed through multipage documents with automatic, two-sided printing. Increase productivity with the 40-page, automatic document feeder. Maximum print speed in black is 23 ppm with a resolution of 600 x 600 dpi. Input tray handles up to 250 sheets of plain paper or 10 envelopes. Monthly duty cycle handles up to 25, 000 pages. Printer supports a variety of media sizes including letter, envelope, legal and more. Connect your device using high-speed USB, Ethernet or Wi-Fi. Self-reset, dual-band Wi-Fi provides a reliable connection. HP Wolf Essential Security helps keep your passwords and prints private and your network safe from hackers.</p> |
| Maximum Memory Supported | 64 MB |
| Media Size | B6 (JIS) |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 25000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>LaserJet Tank MFP 2604sdw Printer</li> <li>pre-filled with 5, 000 monochrome laser pages</li> <li>Power Cord</li> <li>Setup Guide</li> <li>Reference Guide</li> <li>Regulatory/Support Flyers</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 64 MB |
| Weight (Approximate) | 20.9 lb |











