BLACKWIRE 3200 SERIES
The Blackwire 3200 Series corded UC headsets are durable, lightweight, easy to deploy and come in a variety of connectivity and wearing options. Add insights from Plantronics Manager Pro, an additional service, and you’ve got a future proof solution. The Blackwire 3200 series with Poly’s signature audio provides top-notch features at a price you can afford.
- Available in monaural (C3210/C3215) or hi-fi stereo with passive noise reduction (C3220/C3225).
- Variants include universal USB or USB-C.
- Connectivity to smartphone and tablet via 3.5 mm (C3215/C3225).
- Intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute.
- PC wideband audio with noise-canceling microphones for high-quality PC telephony.
- Plantronics Manager Pro, an additional purchase, enables your IT team to gain insight
- into every compatible Plantronics headset being used company-wide.
- Provides exceptional quality sound with greater immersion
- Sharp looking over head design will give you a comfortable fit
- Wired connectivity technology offers maximum listening convenience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Noise Cancelling microphone technology ensures easy, convenient talking with maximum efficiency
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for maximum usability
- Great for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems and more that have a Mono jack for non-stereo use
- Open-back headset gives you a more speaker like listening experience
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz
- Passive Noise Reduction feature for your convenience and ease of usage
Additional information
| Weight | 2.2600 lbs |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Manufacturer Website Addres | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Driver Size | 1.10" |
| Host Interface | USB Type A |
| Product Model | C3210 |
| Features | Passive Noise Reduction,Dynamic EQ,Wideband Audio,Digital Signal Processing (DSP),SoundGuard Technology,Adjustable Headband,Lightweight,Hearing Protection,Acoustic System,Mute Button,Flexible |
| Cable Length | 5.28 ft |
| Application/Usage | PC,Telephone,Mac,Conference Call,Mobile Device,Tablet |
| Form Factor | Open |
| Product Series | 3200 |
| Product Line | Blackwire |
| Integrated Microphone | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 80S01AA |
| Brand | HP |












Reviews
There are no reviews yet.