HP 53A, (Q7553A) Black Original LaserJet Toner Cartridge
Login to View Prices
Original HP toner cartridges with JetIntelligence deliver cost-effective high-yield options and enhanced efficiency with dependable tracking of toner levels. Produce top-quality documents at speeds your printer was built to achieve. Engineered to match your printer or MFP’s high-speed performance while producing professional-quality prints. Help protect your business printing against counterfeits, with HP’s exclusive anti-fraud technology. This innovative technology helps you manage business costs and maintain quality standards across your fleet.
Additional information
| Weight | 2.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.61 × 15.35 × 6.61 in |
| Market Indicator (Cartridge | HP 53A |
| Total Recycled Content Perc | 19% |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | HP LaserJet P2015 Series, M2727nf MFP |
| Post-Consumer Recycled Cont | 1% |
| Ship Class Code | G |
| OEM/Compatible | OEM |
| Remanufactured | No |
| Supply Type | Toner |
| Color(s) | Black |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Device Types | Laser Printer |
| Page-Yield | 3,000 |
| UPC | 882780389267 |
| MPN | Q7553A |
| Brand | HP |




















Reviews
There are no reviews yet.