Horizontal C-Fold/Multi-Fold Paper Towel Dispenser, 7.08 x 3.93 x 10.82, Brushed Nickel
Login to View Prices
1392 in stock
The Alpine Industries C-Fold/Multi-Fold paper towel dispenser is ideal for high traffic restrooms, break rooms, food service facilities, health-care facilities and more. Made of durable stainless steel with a brushed finish and features a lock to help prevent tampering and vandalism. The dispenser features a sight window on the front to monitor fill levels. The paper towel dispenser can easily be mounted to any wall or surface. A slanted top adds style, while preventing it from being used as a shelf and ensuring long-term use.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 5.00 × 8.00 in |
| Depth | 3.93" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Towels Dispensers Type | Folded Towel Dispenser |
| Global Product Type | Multifold Towel Dispensers |
| Color(s) | Brushed Nickel |
| Width | 7.08" |
| Dispenser Capacity (text) | 275 Multi-Fold |
| Height | 10.82" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 840309413190 |
| MPN | ALP481SMK |
| Brand | Alpine Industries |





















Reviews
There are no reviews yet.