Bath Tissue, 2-Ply, White, 500 Sheets, 96 Rolls/Carton
Login to View Prices
7133 in stock
SKU:
SOL21724
Categories: Janitorial & Sanitation, Towels, Tissues & Dispensers
Discover the sensible solution to premium bath tissue—Livi® VPG® Bath Tissue. The Livi® VPG family ensures your guests experience the softness they expect, coupled with economic value. Elevate your restroom experience with a product designed for reliable performance and unmatched comfort.
Additional information
| Weight | 28.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.94 × 18.06 × 17.13 in |
| Roll Diameter | 4.53" |
| Width | 3.66" |
| Number of Sheets | 500 |
| Tissue Type | Toilet |
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made from wood sourced from a certified managed forest. |
| Length | 4.06" |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Ship Class Code | C |
| Number of Plies | 2 |
| Core Size | 1.77" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 10810326012284 |
| MPN | 21724 |
| Brand | Livi® VPG |
Be the first to review “Bath Tissue, 2-Ply, White, 500 Sheets, 96 Rolls/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.