Horizon Hot/Cold Foam Drinking Cups, 32 oz, White/Teal, 16/Bag, 25 Bags/Carton
Login to View Prices
These well-insulated foam cups help maintain both hot and cold beverages at their optimal temperature. The insulation also reduces condensation, preserves carbonation and slows the melt of ice. The bright, decorative pattern brings a pop of color into any environment. These cups are perfect for coffee, tea, soda or any other hot or cold beverage.
Additional information
| Weight | 10.6430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.81 × 23.31 × 19.00 in |
| Color(s) | White/Teal |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| For Use With | 20JL, 20JLNV, 20SL, 20CLR, 20RL, 20DLCR, 20DLV, 20HDLC, 20LCDH |
| Global Product Type | Hot/Cold Drink Cups |
| Cup Type | Hot/Cold Cup |
| Interior Volume Capacity | 32 oz |
| Material Type | Foam |
| Material(s) | Expanded Polystyrene (EPS) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Theme | Horizon |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10041594265793 |
| MPN | 32AJ20H |
| Brand | Dart® |


















Reviews
There are no reviews yet.