Fusion Escape Foam Hot/Cold Cups, 12 oz, Brown/Black, 1,000/Carton
Login to View Prices
ThermoThin™ core allows you to hold your cup comfortably while your beverage stays at the proper temperature. You’ll cut down on costs because there’s no need for double-cupping or cup sleeves. Seamless sidewall reinforces cup durability. Molded lip keeps lids on securely. Attractive coffee-themed design.
Additional information
| Weight | 12.4380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.13 × 20.81 × 16.94 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Material(s) | Paper-Wrapped Expanded Polystyrene |
| For Use With | 16JL, 16SL, 16UL, 16FTL, 16FTLS, 16EL, 16ELBLK, 16RCL, 16RCLBLK, 16LCDH, 16LCDHX |
| Color(s) | Brown/Black |
| Theme | Coffee |
| Global Product Type | Hot/Cold Drink Cups |
| Cup Type | Hot/Cold Cup |
| Material Type | Foam |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594572825 |
| MPN | 12U16ESC |
| Brand | Dart® |














Reviews
There are no reviews yet.