Greener Masking Tape 2050, 3″ Core, 0.94″ x 60 yds, Beige
Login to View Prices
Doubling as a premium painter’s tape, this natural-crepe tape’s thicker backing delivers excellent versatility. Medium-high adhesion makes it ideal for wood, metal and plaster. For best results, remove within five days.
Additional information
| Weight | 0.3770 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.78 × 4.71 × 1.02 in |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Length | 60 yds |
| Width | 0.94" |
| Size | 0.94" x 60 yds |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Green Information | Tape made in a site certified for energy management (ISO 500001 certified) |
| Dispenser Included | No |
| Color(s) | Beige |
| Grade | Medium-Duty |
| Color Family | Beige |
| Thickness | 6 mil |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Core Size | 3" |
| Global Product Type | Masking Tape |
| UPC | 002120056189 |
| MPN | 205024A |
| Brand | Scotch® |











Reviews
There are no reviews yet.