Gratzi Reception Series Ganging Table, Rectangular, 23w x 16.5d x 16.5h, Black
Login to View Prices
Gangs together with Gratzi Reception Series Seating to maintain alignment and reduce theft. Thermofoil top combines good looks and easy care. Durable steel ganging brackets are cleanly designed to be unnoticeable; multiple connection points are strong and sturdy.Package Includes: Connecting Hardware
Additional information
| Weight | 15.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 16.25 × 16.50 in |
| Overall Depth | 16.5" |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Top Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Thickness | 1" |
| Disclaimer Statement | Not freestanding. |
| Special Features | In-Line Bridge Table |
| Package Includes | Connecting Hardware |
| For Use With | La-Z-Boy® Contract Ganging Brackets |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 25 lbs evenly distributed |
| Top Material | Thermofoll |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| Top Shape | Rectangular |
| Global Product Type | Reception & Lounge Tables |
| Color Family | Black |
| Height (Max) | 16.5" |
| Overall Width | 23" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 874877000285 |
| MPN | 93286 |
| Brand | La-Z-Boy® Contract |









Reviews
There are no reviews yet.