Glue Stick, 0.28 oz, Dries Clear
Login to View Prices
8755 in stock
SKU:
OIC368193
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Perfect for paper, cardboard, fabric, polystyrene and photos. Glue is non-toxic, acid-free and washable. Easy-to-use lipstick applicator. Ideal for a variety of arts and crafts projects.
Additional information
| Weight | 0.0270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.23 × 0.80 × 0.80 in |
| Material Compatibility | Polystyrene |
| Compliance Standards | ASTM D 4236 |
| Washable/Removable | Yes |
| Adhesive Type | Solid |
| Product Packaging | Stick |
| Color Dried | Clear |
| Global Product Type | Glue Sticks |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Volume Capacity | 0.28 oz |
| Ship Class Code | B |
| Color on Application | Clear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042491500010 |
| MPN | 50001 |
| Brand | Officemate |
Be the first to review “Glue Stick, 0.28 oz, Dries Clear” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.