GloWear 8089 Non-Certified Hi-Vis T-Shirt, Polyester, 3X-Large, Orange
Login to View Prices
Non-compliance doesn’t mean you have to wear cotton or blend in. Constructed of polyester breathable knit (4.1 oz). Moisture wicking treatment keeps moisture away from the skin for a comfortable fit. 30+ UPF for protection against harmful UV. Features one outside pocket.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.4200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Color Family | Orange |
| Size Group | 3X-Large |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Waist Size | 50" to 52" |
| Number of Pockets | 1 |
| Color(s) | Orange |
| Apparel Type | Hi-Vis T-shirt |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Shirts |
| UPC | 720476215677 |
| MPN | 21567 |
| Brand | ergodyne® |












Reviews
There are no reviews yet.