Genuine Joe Red Buffing Floor Pad – 13″ Diameter – 5/Carton x 13″ Diameter x 1″ Thickness – Buffing, Scrubbing, Floor – 175 rpm to 350 rpm Speed Supported – Flexible, Resilient, Dirt Remover, Rotate – Fiber – Red
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 13" |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Rotate |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Red Buffing Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 90413 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Floor pad features a versatile design that's perfect for dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing in rotary or automatic scrubbers. Open-web design allows dirt to enter the fiber and resist soil load on the face of the pad for maximum use. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save time and effort. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
Genuine Joe Red Buffing Floor Pad – 17″ Diameter – 5/Carton x 17″ Diameter x 1″ Thickness – Buffing, Scrubbing, Floor – 175 rpm to 350 rpm Speed Supported – Flexible, Resilient, Rotate, Dirt Remover – Fiber – Red
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 17" |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Dirt Remover |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Red Buffing Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 90417 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Floor pad features a versatile design that's perfect for dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing in rotary or automatic scrubbers. Open-web design allows dirt to enter the fiber and resist soil load on the face of the pad for maximum use. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save time and effort. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
Genuine Joe Red Buffing Floor Pad – 19″ Diameter – 5/Carton x 19″ Diameter x 1″ Thickness – Buffing, Scrubbing, Floor – 175 rpm to 350 rpm Speed Supported – Flexible, Resilient, Rotate, Dirt Remover – Fiber – Red
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 19" |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Dirt Remover |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Red Buffing Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 90419 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Floor pad features a versatile design that's perfect for dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing in rotary or automatic scrubbers. Open-web design allows dirt to enter the fiber and resist soil load on the face of the pad for maximum use. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save time and effort. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
Genuine Joe Red Buffing Floor Pad – 20″ Diameter – 5/Carton x 20″ Diameter x 1″ Thickness – Buffing, Scrubbing, Floor – 175 rpm to 350 rpm Speed Supported – Flexible, Resilient, Rotate, Dirt Remover – Fiber – Red
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 20" |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Dirt Remover |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Red Buffing Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 90420 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Floor pad features a versatile design that's perfect for dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing in rotary or automatic scrubbers. Open-web design allows dirt to enter the fiber and resist soil load on the face of the pad for maximum use. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save time and effort. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |













