Scotch-Brite Surface Preparation Pads – 10/Carton – Rectangle – 14″ Width – Scrubbing, Cleaning – Wood, Sheet Vinyl, Vinyl, Marble, Terrazzo, Concrete, Stone Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Residue-free – Nylon Fiber, Resin – Red
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Length | 28" |
| Pad Width | 14" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Floor Type | Stone |
| Pad Shape | Rectangle |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Features | Residue-free |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Surface Preparation Pads |
| Application/Usage | Cleaning |
| Manufacturer Part Number | 2498 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch-Brite Surface Preparation Pads require only neutral cleaner or water to effectively remove floor finish, preparing the floor for finish application. Optimized mineral abrasives leave less hazing and scratching than sanding screens. Use with rotary or automatic floor machines. High-quality nylon fibers are coated throughout the pad with resin and abrasives, providing a consistently aggressive cut. Versatile pad prepares wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish applications. It helps enhance safety and productivity – no slippery residue from stripper, no cleanup on baseboards or nearby floors, no chemical contamination on skin, clothes and shoes. Pad aggressively scrubs finishes in preparation for recoating.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
Scotch-Brite Surface Preparation Pads – 10/Carton – Rectangle – 14″ Width x 0.40″ Thickness – Scrubbing, Stripping – Concrete, Granite, Marble, Vinyl, Wood, Terrazzo, Stone Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Residue-free – Nylon Fiber – Maroon
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Length | 20" |
| Pad Width | 14" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Floor Type | Stone |
| Pad Shape | Rectangle |
| Pad Thickness | 0.40" |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Product Material | Nylon Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Features | Residue-free |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Surface Preparation Pads |
| Application/Usage | Stripping |
| Manufacturer Part Number | SPP14X20 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch-Brite Surface Preparation Pads require only neutral cleaner or water to effectively remove floor finish, preparing the floor for finish application. Optimized mineral abrasives leave less hazing and scratching than sanding screens. Use with rotary or automatic floor machines. High-quality nylon fibers are coated throughout the pad with resin and abrasives, providing a consistently aggressive cut. Versatile pad prepares wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish applications. It helps enhance safety and productivity – no slippery residue from stripper, no cleanup on baseboards or nearby floors, no chemical contamination on skin, clothes and shoes. Pad aggressively scrubs finishes in preparation for recoating.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
Scotch-Brite Surface Preparation Pads – 10/Carton – Rectangle – 14″ Width – Scrubbing, Cleaning – Wood, Sheet Vinyl, Vinyl, Marble, Terrazzo, Concrete, Stone Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Residue-free – Nylon Fiber, Resin – Red
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Length | 28" |
| Pad Width | 14" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Floor Type | Stone |
| Pad Shape | Rectangle |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Features | Residue-free |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Surface Preparation Pads |
| Application/Usage | Cleaning |
| Manufacturer Part Number | 2498 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch-Brite Surface Preparation Pads require only neutral cleaner or water to effectively remove floor finish, preparing the floor for finish application. Optimized mineral abrasives leave less hazing and scratching than sanding screens. Use with rotary or automatic floor machines. High-quality nylon fibers are coated throughout the pad with resin and abrasives, providing a consistently aggressive cut. Versatile pad prepares wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish applications. It helps enhance safety and productivity – no slippery residue from stripper, no cleanup on baseboards or nearby floors, no chemical contamination on skin, clothes and shoes. Pad aggressively scrubs finishes in preparation for recoating.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
Scotch-Brite Surface Preparation Pads – 10/Carton – Rectangle – 14″ Width x 0.40″ Thickness – Scrubbing, Stripping – Concrete, Granite, Marble, Vinyl, Wood, Terrazzo, Stone Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Residue-free – Nylon Fiber – Maroon
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Length | 20" |
| Pad Width | 14" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Floor Type | Stone |
| Pad Shape | Rectangle |
| Pad Thickness | 0.40" |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Product Material | Nylon Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Features | Residue-free |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Surface Preparation Pads |
| Application/Usage | Stripping |
| Manufacturer Part Number | SPP14X20 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch-Brite Surface Preparation Pads require only neutral cleaner or water to effectively remove floor finish, preparing the floor for finish application. Optimized mineral abrasives leave less hazing and scratching than sanding screens. Use with rotary or automatic floor machines. High-quality nylon fibers are coated throughout the pad with resin and abrasives, providing a consistently aggressive cut. Versatile pad prepares wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish applications. It helps enhance safety and productivity – no slippery residue from stripper, no cleanup on baseboards or nearby floors, no chemical contamination on skin, clothes and shoes. Pad aggressively scrubs finishes in preparation for recoating.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |














