Genuine Joe Hardwound Roll Paper Towels – 7.80″ x 600 ft – White – Paper – Absorbent – For Restroom – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Full Size | 7.80" x 600 ft |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | Canada |
| Core Diameter | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Width | 7.9" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hardwound Roll Paper Towels |
| Printed Design/Pattern/Texture | Embossed Design |
| Product Line | Hardwound |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 32600 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hardwound Roll Towels offer a high capacity to provide storage space, maintenance and labor savings vs. folded towels. Heavily embossed design provides a better feel and aid in absorbency. 2" core size is compatible with most universal dispensers. Perfect towel solution for high-traffic restrooms. Towels are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Genuine Joe Hardwound Roll Paper Towels – 7.88″ x 1000 ft – White – Absorbent, Embossed, Designed – For Restroom – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Towel |
| Full Size | 7.88" x 1000 ft |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Core Diameter | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Designed |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hardwound Roll Paper Towels |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 22900 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hardwound Roll Towels offer a high capacity to provide storage space, maintenance and labor savings vs. folded towels. Heavily embossed design provides a better feel and aid in absorbency. 2" core size is compatible with most universal dispensers. Perfect towel solution for high-traffic restrooms. Towels are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |














