Bagcraft Foil Insulator Sandwich Bags
Login to View Prices
Bagcraft Foil Insulator Sandwich Bags
Bagcraft Foil Insulator Sandwich Bags – 5.50″ Width x 2″ Depth – White – 1000/Carton – Sandwich, Fried Chicken
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| Attribute3Name | White |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute2Name | 2" |
| Attribute1Name | Sandwich Bag |
| Attribute12Name | Foil Insulator Sandwich Bags |
| Attribute13Name | Fried Chicken |
| Bag Width | 5.50" |
| Attribute11Name | Novolex |
| Attribute17Name | 1000 / Carton |
| Attribute16Name | <p>Bagcraft Foil Insulator Sandwich Bags keep fried chicken hot and juicy while maintaining moisture inside the package for an extended holding period. Insulating foil provides superior heat-retention and moisture-retention to keep your sandwich hot or cold during transport. It also offers a grease barrier to avoid messes. Unique bag construction provides excellent dead-fold.</p> |
| Attribute14Name | 8353 |
| Attribute15Name | |
| Country of Origin | United States |
| UPC | #N/A |
| MPN | 11577CT |
| Brand | Novolex |
| product-type | Sandwich Bag |
| bag-depth | 2" |
| product-color | White |
| color-family | White |
| bag-height | 7" |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Bagcraft |
| features | Moisture Retention |
| manufacturer | Novolex |
| product-name | Foil Insulator Sandwich Bags |
| application-usage | Fried Chicken |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Bagcraft Foil Insulator Sandwich Bags keep fried chicken hot and juicy while maintaining moisture inside the package for an extended holding period. Insulating foil provides superior heat-retention and moisture-retention to keep your sandwich hot or cold during transport. It also offers a grease barrier to avoid messes. Unique bag construction provides excellent dead-fold.</p> |
| packaged-quantity | 1000 / Carton |
| 0 | 0 |








Reviews
There are no reviews yet.