Genuine Joe 2-Ply Standard Bath Tissue Rolls

Login to View Prices
Genuine Joe 2-ply Standard Bath Tissue Rolls
Genuine Joe 2-ply Standard Bath Tissue Rolls – 2 Ply – 3″ x 4″ – 400 Sheets/Roll – White – Perforated, Absorbent, Soft, Embossed – For Restroom – 96 / Carton
Additional information
| Product Type | Bathroom Tissue |
|---|---|
| Full Size | 3" x 4" |
| Basis Weight | 18 lb |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Tissue Dispenser</p> |
| Sheets Per Roll | 400 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.63" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Embossed |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | 2-ply Standard Bath Tissue Rolls |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 2540096 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 96 / Carton |






Reviews
There are no reviews yet.