Genuine Joe 13″ Scrubbing Floor Pad – 13″ Diameter – 5/Carton x 13″ Diameter x 1″ Thickness – Scrubbing, Floor – 175 rpm to 800 rpm Speed Supported – Heavy Duty, Dirt Remover, Long Lasting – Fiber – Green
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 13" |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 800 rpm |
| Product Color | Green |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | 13" Scrubbing Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 90313 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scrubbing floor pad features a heavy-duty construction to powerfully scrub away heavily soiled surfaces and help reduce cleaning times. Open-web design allows dirt to collect between the fibers for more efficient performance. Heavy-duty, quality fibers provide long-lasting scrubbing action. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 800 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |



