Gbc Momentum Paper Shredder M20-32 Micro-Cut Anti-Jam 20 Sheets
Login to View Prices
GBC Momentum Paper Shredder, M20-32, Micro-Cut, Anti-Jam, 20 Sheets – Continuous Shredder – Micro Cut – 20 Per Pass – for shredding CD, Credit Card, Junk Mail, Staples, Paper Clip, DVD – 0.078″ x 0.594″ Shred Size – 12″ Throat – 32 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 20 Per Pass |
| Shredding Item | DVD |
| Recommended Number Of Users | 10+ |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Product Color | Black |
| Height | 40.5" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | GBC |
| Features | Sleep Mode |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | M20-32 |
| Product Name | Momentum Paper Shredder, M20-32, Micro-Cut, Anti-Jam, 20 Sheets |
| Product Line | Momentum |
| Throat Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | WSM177006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Momentum Paper Shredder provides an impressive runtime that's perfect for the modern office. Micro-cut style with P-5 security level lets you shred confidential paper documents. Also shred CDs, credit cards, paper clips, staples and junk mail. Manually shred up to 20 sheets at once. Active-sensing, anti-jam technology measures the number of sheets being fed in real-time to stop paper jams and misfeeds before they happen. Commercial-grade motor and continuous runtime can shred more documents without stopping. Large, 32-gallon waste bin allows you to continue shredding without needing to clear out the shredded papers as frequently. Bin-full indicator lets you know when it's time to empty. Quiet construction helps you stay focused while you work. Automatic shutoff turns the shredder off when not in use to save energy. |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Shred Size | 0.078" x 0.594" |
| Shred Type | Micro Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 132.30 lb |




















