Gbc Heatseal Pinnacle 27 Ez Load Thermal Roll Laminator
Login to View Prices
GBC HeatSeal Pinnacle 27 EZ Load Thermal Roll Laminator – 27″ Lamination Width – 3 mil Lamination Thickness – 14.3″ x 35.5″
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hot Laminator |
| Maximum Warm Up Time | 9 Minute |
| Minimum Warm Up Time | 6 Minute |
| Maximum Lamination Thickness | 3 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 1 mil |
| Maximum Lamination Width | 27" |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 14.3" |
| Width | 35.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL</p> |
| Controls | <p>Standby Switch</p> |
| Brand Name | GBC |
| Features | LED Interface |
| Status Indicators | <ul><li>Ready Light LED Indicator</li><li>Power-on LED Indicator</li></ul> |
| Length | 21" |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | HeatSeal Pinnacle 27 EZ Load Thermal Roll Laminator |
| Product Line | EZload |
| Speed | 12 ft/min |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | 1701720EZ |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pinnacle 27 Ezload Roll Laminator laminates documents up to 27" wide at 12' per minute. It is ideal for banners and other continuous feed applications. Innovative Accutherm heating system provides consistent heating and allows you to laminate either Nap 1 or NAP II Roll Film. Ezload film-loading technology allows quick and easy film setup. Easy-to-use control panel features a standby switch, footage counter integrated with a temperature-ready indicator, and power-on LED indicators. Laminator is compatible with 1.0 mil to 3.0 mil NAPI (High Melt) or NAPII (Low Melt) Ezload Film. It features a 6 minute warm-up time, auto-shutoff and an auto-shutoff disengaging switch, built-in trimmer in the back of machine, tray table with safety shutoff, attached film idler bar for easy film loading, LED power and ready lights with audible alert. cUL approved. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1012683253.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot |














