G3 White Nitrile Gloves, Small, 6.3 mil, 1,000/Carton
Login to View Prices
Kimtech™ is your partner in driving progress. As part of Kimberly Clark’s 150-year-old legacy of innovation and partnership with the scientific community, we’re proud to offer Kimtech™ G3 Nitrile Gloves. When you need a reliable cleanroom glove, Kimtech™ G3 Nitrile Gloves are a smart choice. Kimtech™ G3 Nitrile Gloves provide enhanced cleanroom protection against a wide range of contaminants, chemicals, viruses and cytotoxic drugs. These non-sterile cleanroom gloves offer a comfortable fit and feature textured fingertips for a secure grip, excellent dexterity and tactile sensitivity. These ambidextrous gloves have textured fingertips, are double donnable and have a smooth finish. They feature a beaded cuff to help prevent roll-down. These gloves have an AQL of 1.5, are anti-static tested, and are not made with natural rubber latex (latex and silicon free). Additionally, these gloves perform with a cleanliness level of a maximum of 950 particles 0.5?m/cm2. These nitrile gloves are environmentally responsible and can be diverted from the landfill through The RightCycle™ Program by Kimberly-Clark Professional™. You can trust Kimtech™ to give you the protection and cleanliness you need, at an affordable price.
Additional information
| Weight | 18.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 13.25 × 10.00 in |
| Hand Specific | No |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Glove Material | Nitrile |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Powdering | No |
| Tear Resistance | No |
| Puncture Resistance | No |
| Cut Resistance | No |
| Abrasion Resistance | No |
| Length | 12" |
| Description | Kimtech™ G3 White Nitrile Gloves |
| Ship Class Code | A |
| Size Group | Small |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Exam Gloves, Nitrile |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Thickness | 6.3 mil |
| UPC | 30680651568817 |
| MPN | KCC 56881 |
| Brand | Kimtech™ |











Reviews
There are no reviews yet.