Exam Vinyl Gloves, Clear, X-Large, 3 3/5 mil, 100/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
Powder-free. Can be used in doctors’ and dentists’ offices and for EMS personnel when a sterile glove is not required. Ideal for food preparation, general light duty cleaning, painting, precision parts handling and manufacturing and parts assembly. 100% latex-free. Ambidextrous. Nonsterile.
Additional information
| Weight | 15.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.16 × 10.04 × 10.04 in |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Description | Examination Vinyl Gloves, Powder-Free. FDA approved for medical use. |
| Thickness | 3.6 mil |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Material(s) | Vinyl |
| Ship Class Code | A |
| Length | 9.5" |
| Powdering | Powder-Free |
| Size Group | X-Large |
| Global Product Type | Exam Gloves, Vinyl |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507223856 |
| MPN | BWK361XLCT |
| Brand | Boardwalk® |












Reviews
There are no reviews yet.