G2 Premium Gel Pen, Retractable, Bold 1 mm, Black Ink, Smoke/Black Barrel, Dozen
Login to View Prices
1009 in stock
Choose G2®—one of world’s longest-lasting and one of America’s top-selling gel pens. Premium pen features vibrant, quick-drying gel ink to deliver a super-smooth, high-performance writing experience. Translucent barrel allows you to keep an eye on your ink supply, while a contoured, cushioned-rubber grip provides enhanced writing comfort and greater control. G2® Premium Retractable Gel Ink Pens are great for everyone, especially those who write for a living. Refillable.
Additional information
| Weight | 0.3110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.80 × 2.90 × 1.20 in |
| Manufacturer Pen Refill # | 77289 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | Determined "Longest Lasting" via Independent ISO testing. Results on file with Pilot Corporation of America. |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Grip Type | Contoured Latex-Free Rubber |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | G2® Premium |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Point Size Type | Bold |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Color Family | Black |
| Pen Barrel Color(s) | Smoke/Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838312563 |
| MPN | 31256 |
| Brand | Pilot® |















Reviews
There are no reviews yet.