Kleenguard G10 Comfort Plus Gloves
Login to View Prices
Kleenguard G10 Comfort Plus Gloves
Kleenguard G10 Comfort Plus Gloves – X-Large Size – For Right/Left Hand – Nitrile – Blue – High Tactile Sensitivity, Textured Grip – For Food Handling, Food Preparation, Manufacturing, Food Service, Electrical, Electrical Contracting, Painting, Automotive – 100 / Box – 4 mil Thickness x 9.50″ Glove Length
Additional information
| Weight | 2.3700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 3.50 × 5.00 in |
| Thickness | 4 mil |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Description | KleenGuard* G10 Comfort Plus Blue Nitrile Gloves |
| Compliance Standards | Meets U.S. FDA Requirements for Food Handling Applications |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Nitrile |
| Glove Material | Nitrile |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Light Blue |
| Length | 9.5" |
| Material(s) | Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Size Group | X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 036000541892 |
| MPN | 54189 |
| Brand | KleenGuard™ |
| product-type | Multipurpose Gloves |
| size-standard | X-Large |
| glove-length | 9.50" |
| glove-thickness | 4 mil |
| dexterity | Right/Left Hand |
| product-color | Blue |
| color-family | Blue |
| product-material | Nitrile |
| powder-free | Yes |
| country-of-origin | China |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| product-series | G10 |
| brand-name | Kleenguard |
| manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| product-name | G10 Comfort Plus Gloves |
| product-line | Comfort Plus |
| application-usage | Automotive |
| manufacturer-part-number | 54189 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>KleenGuard Personal Protective Equipment (PPE) enables rather than inhibits – allowing maximum productivity and safety for you and your employees. When you're looking for a glove that is designed for superior strength and tactile sensitivity, KleenGuard G10 Comfort Plus Nitrile Gloves are an excellent choice. These 9.5" ambidextrous gloves feature a beaded cuff for easy donning, textured fingertips for dexterity and grip and 4 mil thickness for comfort and ease of movement. They are powder-free, touch-screen compatible and are not made with natural rubber latex (latex-free/nonlatex). Food-grade gloves meet U.S. FDA regulations for food handling and food prep. They are also good for general manufacturing, foodservice, electrical assembly, electrical contracting, painting, aluminum die casting and automotive uses.</p> |
| packaged-quantity | 100 / Box |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.