Full Motion Dual Monitor Desktop Mount, For 17″ to 27″ Monitors, 360 Degree Rotation, +/-90 Degree Tilt, Black, Supports 22lb
Login to View Prices
Raise your monitors to an ergonomic position and work more efficiently with the MOUNT-IT! Full Motion Dual Monitor Desktop Mount. Designed and built for professional performance, it features durable, high-strength steel construction; and for added versatility and convenience, its center pole’s built-in hardware supports both grommet and C-clamp installation. Both arms can be easily raised and lowered together, and each arm can be independently swiveled and tilted to ensure comfortable viewing. Integrated cable management system keeps cords off your desktop. Grommet mount accommodates worksurfaces up to 3″. C-clamp mount accommodates worksurfaces up to 3.3″.
Additional information
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.96 × 5.79 × 6.23 in |
| Width (Max) | 15" |
| Depth (Max) | 5" |
| Maximum Tilt (Degrees) | +/-90° |
| Monitor Diagonal (Max) | 17" to 27" |
| Weight Capacity | 22 lb (per monitor) |
| Ship Class Code | J |
| VESA Mount Standard | VESA FDMI MIS-D (75 x 75 mm, 100 x 100 mm) |
| Maximum Rotation (Degrees) | 360° |
| Workstation Type | Traditional Desk/Table |
| Monitors Accommodated | 2 |
| Global Product Type | Desktop Monitor Mounts |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Weight (Fully Assembled) | 9.9 lb |
| Maximum Pan (Degrees) | +/-180° |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Steel |
| Height (Max) | 18.5" |
| Color Family | Black |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 818103021897 |
| MPN | MI-2752 |
| Brand | MOUNT-IT! |


















Reviews
There are no reviews yet.