Food Bags, 112 oz, 6″ x 3″ x 15″, Clear, 1,000/Carton
Login to View Prices
FDA approved food bags for sanitary storage. Easy one-at-a-time dispensing from clam shell carton. Crystal clear with a shiny gloss.
Additional information
| Weight | 6.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.13 × 6.75 × 6.75 in |
| Thickness | 0.68 mil |
| Width | 6" |
| Depth | 3" |
| Color(s) | Clear |
| Food-Handling Use Scenario | General Food Storage |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Commercial Food-Handling Bags |
| Color Family | Clear |
| Bag Material Type | Plastic |
| Bag Handle Indicator | No |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Compliance Standards | FDA Approved |
| Capacity (Volume) | 112 oz |
| Bag Size Type | 3.5 Quart |
| Grade | Heavy-Duty |
| Height | 15" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 762935010058 |
| MPN | PB060315 |
| Brand | Inteplast Group |














Reviews
There are no reviews yet.