Get Reddi Saddle Pack Poly Food Portion Bags, Fold-Top Closure, 0.5 mil, 6.5″ x 7″, Clear, 2,000/Carton
Login to View Prices
FDA-approved, portion-control bags for sanitary food sales. Crystal clear, shiny gloss-finish bags are ideal for deli meats, cheeses and more. Clam-shell carton ensures easy one-at-a-time dispensing. Bilingual labeling helps ensure easy identification.
Additional information
| Weight | 3.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 7.50 × 5.25 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Bag Material Type | Plastic |
| Bag Handle Indicator | No |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Compliance Standards | FDA Approved |
| Grade | Medium-Duty |
| Width | 6.5" |
| Height | 7" |
| Bag Closure Type | Fold-Top |
| Material(s) | Poly Plastic |
| Thickness | 0.5 mil |
| Global Product Type | Portion-Control & Deli Bags |
| Bag Use Scenario | Portion-Controlled Items |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 00762935017521 |
| MPN | PC657-SP |
| Brand | Inteplast Group |












Reviews
There are no reviews yet.