Foam Drink Cups, Hot/Cold, 24 oz, White, 25/Bag, 20 Bags/Carton
Login to View Prices
Insulated foam keeps beverages at proper serving temperature on the inside and keeps hands comfortable on the outside. Good for hot and cold beverages. One-piece construction reduces chance of leaks.
Additional information
| Weight | 10.2510 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.38 × 20.69 × 16.88 in |
| Interior Volume Capacity | 24 oz |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| For Use With | 16JL, 16SL, 16UL, 16FTL, 16FTLS, 16EL, 16ELBLK, 16RCL, 16RCLBLK, 16LCDH, 16LCDHX |
| Global Product Type | Hot/Cold Drink Cups |
| Cup Type | Hot/Cold Cup |
| Material Type | Foam |
| Material(s) | Expanded Polystyrene (EPS) |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10041594244170 |
| MPN | 24J16 |
| Brand | Dart® |


















Reviews
There are no reviews yet.