Paper Cone Cup, 10 oz, White, 250/Pack, 4 Packs/Carton
Login to View Prices
Economical cone water cups. Keep surroundings clean since they can’t be set down. Rolled rim.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 16.19 × 8.19 in |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Cup Type | Cone Cup |
| Color Family | White |
| Interior Volume Capacity | 10 oz |
| Material(s) | Paper |
| Product Compostability Indi | Y |
| Compliance Standards | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Green Information | Made with at least 74% biobased content. Made with at least 74% renewable resources. |
| Color(s) | White |
| Global Product Type | Water Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 00041165014495 |
| MPN | 10FC-2050 |
| Brand | SOLO® |














Reviews
There are no reviews yet.