Foam Drink Cups, 32 oz, White, 16/Bag, 25 Bags/Carton
Login to View Prices
103 in stock
SKU:
DCC32AJ20
Categories: Cups & Lids, Food Service
Insulated foam keeps beverages at proper serving temperature on the inside and keeps hands comfortable on the outside. Good for hot and cold beverages. One-piece construction reduces chance of leaks.
Additional information
| Weight | 10.6430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.81 × 23.31 × 19.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| For Use With | 20JL, 20JLNV, 20SL, 20CLR, 20RL, 20DLCR, 20DLV, 20HDLC, 20LCDH |
| Global Product Type | Hot/Cold Drink Cups |
| Cup Type | Hot/Cold Cup |
| Interior Volume Capacity | 32 oz |
| Material Type | Foam |
| Material(s) | Expanded Polystyrene (EPS) |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594251287 |
| MPN | 32AJ20 |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “Foam Drink Cups, 32 oz, White, 16/Bag, 25 Bags/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.