File Pedestal, Left or Right, 3-Drawers: Box/Box/File, Legal/Letter, Putty, 14.96″ x 19.29″ x 27.75″
Login to View Prices
130 in stock
Get organized with a high-sided file cabinet with drawers that accommodate letter or legal-size filing. The counterweight prevents tipping. Visible, easy-access casters, two locking, two non-locking. Steel ball bearing slide suspension helps drawers glide smoothly and with ease. Built with 3/4 extension on box drawers and full-length extension on file drawers for maximum accessibility. Full-length pull permits easy opening. Box drawers include one divider and pencil tray.
Additional information
| Weight | 45.4256 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.33 × 22.83 × 18.50 in |
| Caster Indicator | Yes |
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| Caster Details | Two Non-Locking Swivel Casters |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Material | Steel |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | Yes |
| Color(s) | Putty |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Drawer Height-File Drawer | 12" |
| Drawer Height-Box Drawer | 6" |
| Overall Height | 27.75" |
| Special Features | Box/Box/File Format—Two 6" high box drawers and one 12" high file drawer. |
| Overall Width | 14.96" |
| Overall Depth | 19.29" |
| Color Family | Beige |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Anti-Tip Mechanism | Counterweight |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Number of Drawers | 3 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167600013 |
| MPN | ALEPABBFPY |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.