Festival Coat Stand with Umbrella Holder, Five Knobs, 14w x 14d x 73.67h, Black
Login to View Prices
Features a contemporary look. Stylish and functional. Includes five coat knobs, an umbrella stand and a water retainer. Weighted base for perfect stability. Easy assembly, no tools required.
Additional information
| Weight | 14.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.40 × 14.60 × 3.50 in |
| Base Diameter | 14" |
| Number of Knobs | 5 |
| Base/Leg Type | Weighted Rounded Base |
| Hanging Capacity | 5 Garments |
| Number of Hangers/Hooks | 5 Knobs |
| Global Product Type | Garment Trees & Stands |
| Height | 73.67" |
| Hook Finish | Black |
| Mounting | Stand Alone |
| Depth | 14" |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 14" |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Steel |
| Hook Material | Plastic |
| Storage | Umbrella Holder |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 129710009759 |
| MPN | PMFESTN |
| Brand | Alba™ |
| Package Qty | 1 |





















Reviews
There are no reviews yet.