Fellowes&Reg Automax 600m 2-in-1 Auto Feed Commercial Paper Shredder with Micro-Cut
Login to View Prices
Fellowes® AutoMax 600M 2-in-1 Auto Feed Commercial Paper Shredder with Micro-Cut – Micro Cut – 600 Per Pass – for shredding Staples, Paper Clip, Paper, Credit Card, Junk Mail – 0.078″ x 0.547″ Shred Size – P-5 – 9″ Throat – 22 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year product and service warranty plus 7-year cutter warranty</p> |
| Sheet Shred Capacity | 600 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Security Level | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Wastebin Capacity | 22 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 35.1" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 22.8" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Electronic Auto Start/Stop |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 600M |
| Product Name | AutoMax 600M Auto Feed Shredder |
| Product Line | AutoMax |
| Throat Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | 4657301 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | AutoMax 600M Auto Feed Shredder offers a truly walk-away shredding experience, automatically shredding a stack of 600 sheets of paper with wrinkles, staples and even paper clips. Simply load the drawer, press start and walk away for automatic shredding for personal use and enhanced productivity. Shredder manually shreds 14 sheets. Thanks to the AccuFeed System, it can shred full stacks of paper into 2mm x 12mm Micro-cut particles (Security Level P-5) in 10 to 11 minutes. SmartLock engages with each shred cycle to protect confidential information. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared work spaces. Energy-saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity. Innovative touch-screen technology with backlit LEDs offers an easy way to navigate the controls. AutoMax 600M shreds also shreds credit cards and unopened junk mail and features a 22-gallon pullout bin. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1059670381.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.078" x 0.547" |
| Shred Type | Micro Cut |
| Weight (Approximate) | 84.22 lb |











