HSM SECURIO B35c L4 Micro-Cut Shredder – Micro Cut – 18 Per Pass – 34.3 gal Waste Capacity
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>3-year parts, LifeTime</p> |
| Motor Power | 590 W |
| Shred Speed | 15.75 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 34.30 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 34.3" |
| Width | 24.3" |
| Depth | 20.7" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HSM |
| Features | Energy Management Control System |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | B35c |
| Product Name | SECURIO B35c L4 Micro-Cut Shredder |
| Power Consumption | 590 W |
| Product Line | SECURIO |
| Throat Width | 15.75" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | HSM1922113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Document shredder offers professional data destruction in an open-place office for up to eight people. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples, paper clips and credit cards. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. The powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Integrated light barrier automatically starts the device when paper is introduced into the feed and automatically stops it after shredding is complete. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling. Smooth-rolling casters allow you to easily transport this shredder from room to room.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030081269.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.563" x 0.063" |
| Shred Type | Micro Cut |
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |
| Weight (Approximate) | 120 lb |












