Fellowes SmoothMove Wardrobe Box, Large – Internal Dimensions: 24″ Width x 24″ Depth x 40″ Height – External Dimensions: 24.4″ Width x 24.4″ Depth x 40.3″ Height – Kraft, Green – For Apparel – Recycled – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Compartment Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Width | 24" |
| Compartment Depth | 24" |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Handle | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1985-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 40.3" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 24.4" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | SmoothMove Wardrobe Box, Large |
| Product Line | SmoothMove |
| Application/Usage | Apparel |
| Manufacturer Part Number | 7711001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Wardrobe boxes are specifically designed to store and move apparel for easy packing. Use the included 24" metal bar to accommodate up to 23 lb. of garments. Complete closure keeps articles clean. Strong, durable handles allow moving and lifting. Pre-printed lines on the exterior offer a place to itemize the contents. Tape is required for assembly. SmoothMove Wardrobe Boxes are reusable for the next move and recyclable. Boxes are made of corrugated paper. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1027940844.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>SmoothMove Wardrobe Box, Large</li> <li>24" Bar</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 7 lb |











