Bankers Box SmoothMove Classic Moving Boxes – Internal Dimensions: 12″ Width x 15″ Depth x 10″ Height – External Dimensions: 12.5″ Width x 16.3″ Depth x 10.5″ Height – Lift-off Closure – Corrugated Cardboard – Kraft – Recycled – 20 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Shipping Case |
| Exterior Material | Corrugated Cardboard |
| Compartment Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 15" |
| Closure Type | Lift-off |
| Product Color | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Handle | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1985-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | SmoothMove Classic Moving Boxes |
| Product Line | SmoothMove |
| Manufacturer Part Number | 7714210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Small moving boxes with lids make it easy to pack and store items. Boxes are made with a durable, double-bottom, double-end construction. Lids ship attached to prevent lid loss and then tear off for use. Built-in handles on the sides make them easy to carry. Pre-printed charting on the exterior offers a place to itemize the contents. No tape is required for assembly. Recyclable boxes are reusable for the next move. Boxes are made of strong, 32 ECT C-Flute, corrugated material. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030323232.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |











