Fellowes Privascreen&Trade Blackout Privacy Filter – 140 Wide
Login to View Prices
Fellowes PrivaScreen™ Blackout Privacy Filter – 14.0″ Wide – For 14″ Widescreen LCD Notebook – 16:9 – Fingerprint Resistant, Scratch Resistant – Polyethylene – 1 Pack – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 14" |
| Widescreen | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Korea |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.81" |
| Width | 12.19" |
| Depth | 0.13" |
| Brand Name | Fellowes |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Easy to Apply/Remove |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | PrivaScreen Blackout Privacy Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Product Line | PrivaScreen |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | 4812001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PrivaScreen Filter provides blackout privacy of your screen image on 14" wide-screen laptops with a 16:9 aspect ratio. On-screen data is only visible from a straight-on view. Prevent prying eyes from reading your screen when viewed from 30-degree side angles. Reversible filter protects screen from scratches and fingerprints. The matte side reduces glare to help prevent eyestrain. TAA-compliant filter is easy to attach and remove with special tabs. It is also 100 percent recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |













