Fellowes Powershred Lx70 11 Sheet Cross-Cut Shredder
Login to View Prices
Fellowes Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder – Cross Cut – 11 Per Pass – for shredding Staples, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail – 0.156″ x 1.438″ Shred Size – P-4 – 5 Minute Run Time – 30 Minute Cool Down Time – 4.80 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Height | 18.1" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Product Series | LX |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Quiet Operation |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX70 |
| Product Name | Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder |
| Product Line | Powershred |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer Part Number | 4402901 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Powershred LX70 Cross-cut Shredder is a reliable, deskside shredder for personal use. Elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. Patented Safety Lock feature disables the shredder for added safety protection and peace of mind. The LX70 shreds 11 sheets per pass into 5/32" x 1-1/4" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and unopened junk mail. Its 4.8 gallon waste bin with easy liftoff head holds more than 220 shredded sheets. Quiet Operation feature eliminates noisy disruptions. Designed for individual use, the LX70 shreds for up to 5 minutes before a 30-minute, cooldown period is needed. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1068576047.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.438" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |















