Fellowes Designer Suites™ Monitor Riser – Up to 21″ Screen Support – 40 lb Load Capacity – 4.4″ Height x 16″ Width x 9.4″ Depth – Desktop – Black, Pearl
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Monitor Riser |
| Additional Warranty Informati | <p>3 Year limited</p> |
| Maximum Screen Size Supported | 21" |
| Maximum Adjustable Stand Heig | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Total Number Of Trays | 1 |
| Product Color | Pearl |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.4" |
| Width | 16" |
| Depth | 9.4" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Scuff Resistant |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Designer Suites Monitor Riser |
| Product Line | Designer Suites |
| Manufacturer Part Number | 8038101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designer Suites Monitor Riser features three height adjustments to prevent neck and shoulder strain. Use riser to raise monitor to comfortable viewing height while maximizing work space. Riser supports monitors up to 21" and 40 lb. and offers height adjustments up to 1-5/8" (between 4-3/8" and 6") for optimal viewing angle. Storage tray organizes essentials, such as pens and paper clips. Nonskid rubber feet protect worksurface from scratches or scuffs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Information | <ul><li>Storage tray organizes essentials such as pens and paper clips</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.34 lb |











