FamilyCare Unscented Spray Insect Repellent, 6 oz Spray Bottle, 12/Carton
Login to View Prices
Repellent contains 7% DEET formula and effectively keeps bugs away. Repels mosquitoes, chiggers, biting flies, ticks and gnats. Effective for up to two hours. Specially formulated with a lower level of active ingredient and aloe vera so it feels good on your skin, with a soothing fresh scent.
Additional information
| Weight | 5.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.64 × 8.32 × 6.32 in |
| Scent | Unscented |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | EPA Reg. No. 4822-395 |
| Product Packaging | Spray Bottle |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Volume Capacity | 6 oz |
| Pest Type | Ticks |
| Global Product Type | Insect Repellents |
| Application | Skin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 046500018350 |
| MPN | 654458 |
| Brand | OFF!® |













Reviews
There are no reviews yet.