F-301 Breast Cancer Awareness Ballpoint Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Stainless Steel/Pink Barrel
Login to View Prices
1394 in stock
SKU:
ZEB37111
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
The original 3-Series features a sleek, sophisticated appearance housed in a rugged steel body for lasting performance ideally sized for perfect pocket transportation. It features a metal clip for a secure clasp. Refillable with F-Refill series.
Additional information
| Weight | 0.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 2.25 × 0.50 in |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Type | Ballpoint Pen |
| Global Product Type | Ballpoint Pens |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Pen Grip Type | Non-Slip Rubber |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pink Comments | As a proud sponsor in the fight against breast cancer, Zebra Pen will donate $25,000 in total to the National Breast Cancer Foundation, Inc. (NBCF, Inc.). |
| Pen Barrel Color(s) | Stainless Steel/Pink |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | F-301® Breast Cancer Awareness |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 045888371118 |
| MPN | ZEB37111 |
| Brand | Zebra® |
Be the first to review “F-301 Breast Cancer Awareness Ballpoint Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Stainless Steel/Pink Barrel” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.