When only the strongest hold will do, reach for Scotch’s strongest fasteners, Extreme Fasteners. Designed with reclosable, dual lock technology, these heavy duty permanent fasteners are ideal for holding down tarps, hanging metal signs, and even mounting tools or solar lights. They’re great for indoors toothink a chalkboard and even framed art. So give your power tools a break, and get the job done in a snap with the gravity defying power of Scotch Extreme Fasteners.
Additional information
| Weight | 0.0550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.84 × 3.13 × 2.19 in |
| Weight Capacity | Up to 0.5 lb/in |
| Tape Pad Size | 1" x 4 ft |
| Hook and Loop Fastener Type | Adhesive-Backed Roll |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Use Environment & Rating | Indoor/Outdoor Heavy-Duty |
| Global Product Type | Complete Hook & Loop Fastener Sets |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051141403182 |
| MPN | RF6740 |
| Brand | Scotch™ |




















Reviews
There are no reviews yet.