Exhibition Canvas, 23 mil, 24″ x 40 ft, Matte White
Login to View Prices
81 in stock
SKU:
EPSS045257
Categories: Printing Supplies, SCHOOL SUPPLIES
This paper is an acid free, lignin free heavyweight cotton poly blend. This elegantly textured fine art canvas features a bright white point, exceptionally high Dmax and a wide color gamut. The canvas base is enhanced with elastic polymers providing high tensile strength and flexibility for gallery wrap stretching without cracking.
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 26.00 × 6.50 in |
| Paper Finish | Matte |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet/Roll Size | 24" x 40 ft |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Photo Print Rolls |
| Machine Compatibility | Wide-Format Laser Printers |
| Paper/Media Thickness (mil) | 23 mil |
| Rolls Per Unit | 1 |
| End of Roll Indicator | No |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010343882225 |
| MPN | S045257 |
| Brand | Epson® |
Be the first to review “Exhibition Canvas, 23 mil, 24″ x 40 ft, Matte White” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.