MultiPurpose20 Paper, 96 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton
Login to View Prices
508 in stock
SKU:
HEW115100
Categories: Printing Supplies, SCHOOL SUPPLIES
Engineered for versatility, Multipurpose20™ printer paper offers the level of quality and variety you need to support a wide range of everyday color printing needs. Heavier and thicker than regular multipurpose paper, you can print on both sides with minimal show-through. Ideal for reports, correspondence and everyday color documents. Optimized for use in all inkjet and laser printers and copiers. Acid-free for archival quality.
Additional information
| Weight | 26.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 10.00 × 9.25 in |
| Sheets Per Unit | 2,500 |
| Interpack Paper Quantity | 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Brightness Rating (Internat | 111 |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Brightness Rating (US) | 96 |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 764025930000 |
| MPN | 11510-0 |
| Brand | HP Papers |
Be the first to review “MultiPurpose20 Paper, 96 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.